o nás naši potkani miminka novinky guestbook fotogalerie kontakt
 
Proč právě POTKAN? Mnoho lidí si okamžitě představí něco ošklivého, nemocného, zákeřného a zlého s dlouhým lysým ocasem. FUJ, řeknou, jakmile se člověk o potkanech jen zmíní. Nezapomeňme ale, že již nežijeme ve středověku. Troufám si říci, že tento názor je z velké části podložen předsudky a neznalostí. Na dlouhé cestě v laboratořích, kdy tisíce těchto tvorečků vlastním životem zaplatilo lékařské poznatky, umožňující zachraňovat lidské životy, byl z divokých potkanů vyšlechtěn potkan laboratorní s mírnou a klidnou povahou. Mezi divokým potkanem a čistokrevným potkanem z chovatelské stanice je nyní asi takový rozdíl jako mezi divokým vlkem a psem domácím.

Také by mě dříve ani ve snu nenapadlo, že bych si mohla tato chytrá drobná stvoření s přátelskou povahou a otevřeným srdcem tolik zamilovat. Kdo zná potkany jen z kanálů a lidských smetišť, ať nesoudí. Kdo je pozná blíže, myslím potkany z chovatelských stanic, kde jsou již od narození vedeni k důvěře k lidem, zjistí sám, jak takový potkan dokáže pobavit, potěšit a zaujmout. Mnozí z nás již jejich kouzlu propadli docela. Potkánek, kterému je věnován dostatek času a péče, dokáže být nezbedným společníkem, který oddaně miluje svého velkého lidského druha, spí mu na rameni či na klíně, projevuje mu svoji náklonnost a přiběhne na zavolání lépe, než leckterý pes. Takové malé zvířátko je vhodným kamarádem nejen do dětského pokojíčku, chtějí-li rodiče, aby se dítě učilo zodpovědnosti a vztahu k přírodě, ale i do každé domácnosti, jejichž členové touží po zvířátku, ale domácí podmínky jim nedovolují pořídit si kočku nebo psa.

Svého prvního potkánka, černého huskyho ze zverimexu, jsem kdysi dostala od své kamarádky. Netrvalo dlouho a zatoužila jsem dozvědět se o potkanech více. V té době jsem měla možnost navštívit dvě chovatelské stanice a pak už přibýval další a další potkánek. Naše chovatelská stanice byla založena v létě 2005 a oficiálně zaregistrována dne 8.9.2005 u Českého svazu chovatelů u Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců pod názvem „of Grove“ (čti "of grouv", česky od Hájku neboli od Hájků). V současné době se specializujeme na chovné samce s průkazem původu v různých barvách a varietách, které poskytujeme spřáteleným chovatelům ke krytí. Všichni naši „kluci“ jsou uchovněni a zaregistrováni pod ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. Naším cílem je kromě krytí našimi samečky především informování veřejnosti o existenci odborných chovatelských stanic čistokrevných potkánků s průkazem původu v zajímavých barvách, typech srsti a oušek a znakových varietách a také snaha o překonání předsudků a mýtů provázejících tato milá a přátelská stvoření. Samozřejmostí je poskytování kompletního chovatelského poradenství v oblasti výchovy, výživy a péče a v případě zájmu o mládě potkánka doporučení na vhodnou chovatelskou stanici.

zpět na úvodní stranu

 

   
 
 
ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců
ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců
by Kill 06